تلفن تماس : 55794024 - 55794026  
میکروفون یقه ای

میکروفون یقه ای

بهتر است قبل از هر چیز به توضیح اصطلاحات تخصصی بپردازیم. میکروفون مینیاتوری در واقع همان نوع میکروفونی است که ابتدا به Lavalier شهرت داشت (و ما گاهی آن را به اسم میکروفون یقه ای یا گردنی می شناسیم). سازندگان بسیاری به ساخت این نوع میکروفون ها می پردازند – مثل Rode, Shure, DPA, Sennheiser, Countryman و غیره – و هدف تمام آنها یک چیز است: اینکه در عین برخورداری از یک اندازه بسیار کوچک، پاسخ فرکانسی بسیار طبیعی و بسیار یکنواخت تولید کنند. این نوع میکروفون ها معمولا Omnidirectional هستند یعنی صدا را از تمام جهات ضبط می کنند (پس مهم نیست که میکروفون را در چه جهتی گذاشته باشید).

روی خط مو

بسیاری از میکروفون های مینیاتوری مجهز به بادگیرهای کوچکی هستند که با خارج کردن آن می توانید به راحتی میکروفون را لای موها نزدیک به پیشانی بازیگر پنهان کنید. حال اگر صدای دریافتی را با هدفون تست کنید، فورا متوجه خواهید شد که نیازی نیست برای دریافت یک صدای طبیعی حتما میکروفون را جلوی دهان بازیگر بگیرید.

زیر یقه

اگر نمی توانید میکروفون را لای موهای بازیگر بگذارید (شاید بازیگر شما اصلا مو نداشته باشد)، مخفی کردن آن زیر یقه هم نتیجه فوق العاده ای می دهد. مجددا بادگیر را خارج و میکروفون را زیر یقه وصل کنید، طوری که در دید نباشد. بهتر است یک غلاف پارچه ای نازک دور میکروفون بکشید و بعد آن را به یقه وصل کنید تا از ایجاد نویز حاصل از کشیده شدن کپسول میکروفون به یقه جلوگیری کنید.

میکروفون آشکار

اگر حضور میکروفون در صحنه بلامانع است – به شیوه گزارشگرها – کارتان راحت می شود. میکروفون را روی یقه (حدودا 25 سانتی متر پایین تر از دهان) نصب، صدا را تست و ضبط را شروع کنید.

میکروفون مخفی

میکروفون مینیاتوری به قدری کوچک است که همه جا می توان آن را مخفی کرد، نه فقط روی بدن بازیگر. در بعضی از نماها می توان میکروفون را داخل یک گلدان یا یکی دیگر از اجزای صحنه مخفی کرد. این روش مقرون به صرفه نیز هست، چون دو بازیگر می توانند از یک میکروفون در صحنه استفاده کنند. مسلم است که اگر بازیگر در حال حرکت باشد، این روش جواب نمی دهد، اما اگر مثلا دو نفر را در حال شام خوردن سر یک میز داشته باشید، می توانید میکروفون را بین شاخه های گل روی میز پنهان کنید.

اتصال میکروفون

موضوعی که به آن نپرداختیم این است که میکروفون های مینیاتوری به چه چیزی متصل می شوند. در شرایط عادی این میکروفون ها به یک فرستنده رادیویی بی سیم وصل می شوند. اندازه این فرستنده ها بسته به شرکت تولید کننده آنها متفاوت است، اما برای مثال کمپانی Shure، دارای نوعی ENG (دریافت کننده مخابراتی الکترونیک) است که اندازه آن بزرگتر از یک جفت باطری قلمی نمی شود. البته هر فرستنده برای کار کردن نیاز به یک گیرنده دارد، بنابراین یک گیرنده بی سیم هم وجود دارد که به رکوردر صدا یا دوربین وصل می شود.

استفاده از گوشی هوشمند

اخیرا اتصال مستقیم میکروفون به رکوردر صدا جایگزین فرستنده های بی سیم شده است. اما با توجه به اندازه و وزن حتی کوچک ترین رکوردرها، متصل کردن آنها به بدن بازیگر عملی نیست. به همین دلیل میکروفون های Rode گوشی های هوشمند را جایگزین آنها کرده اند. در واقع Rode یک نرم افزار موبایل iOS به نام Rode Rec نیز برای این منظور طراحی کرده است. بدین ترتیب بازیگر به یک میکروفون کوچک مجهز شده و iPhone یا iPod Touch را در جیبش می گذارد. شما هم اگر یک گوشی Apple داشته باشید می توانید از این روش استفاده کنید.

تقریبا هیچ چیز به اندازه یک کیفیت صدای بالا به فیلم شما جذابیت حرفه ای نمی بخشد و از این حیث هیچ عصری به خوبی عصر حاضر نبوده، چرا که امروزه امکان صدابرداری همزمان، و تسخیر احساس و اتمسفر صحنه در لحظه فراهم شده است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این بار از میکروفون ها و به ویژه از میکروفون های مینیاتوری صحبت کنیم.

روزگاری یک میکروفون شات گان متصل به یک بوم تنها راه ضبط صدا بود (و اغلب هنوز هم ارجحیت دارد). اما حالا، یک میکروفون مینیاتوری خوب یکی از بهترین ادوات در این زمینه است، و زحمت نگهداشتن بوم را هم کم می کند

تقریبا هیچ چیز به اندازه یک کیفیت صدای بالا به فیلم شما جذابیت حرفه ای نمی بخشد و از این حیث هیچ عصری به خوبی عصر حاضر نبوده، چرا که امروزه امکان صدابرداری همزمان، و تسخیر احساس و اتمسفر صحنه در لحظه فراهم شده است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این بار از میکروفون ها و به ویژه از میکروفون های مینیاتوری صحبت کنیم.

روزگاری یک میکروفون شات گان متصل به یک بوم تنها راه ضبط صدا بود (و اغلب هنوز هم ارجحیت دارد). اما حالا، یک میکروفون مینیاتوری خوب یکی از بهترین ادوات در این زمینه است، و زحمت نگهداشتن بوم را هم کم می کند.

 


استفاده از سیم

می توانید میکروفون مینیاتوری را با یک سیم بلند به رکوردر وصل کنید. برای این کار فقط به یک مبدل نیاز دارید که اتصال میکروفون مینیاتوری را به کانکتور XLR تبدیل کند، که می توانید آن را از بازار تهیه کنید. باید مراقب سیم باشید و البته یادتان باشد که این روش در صورت حرکت بازیگر کارایی ندارد.

مشکلات مربوط به نویز

در جهانی پر از صداها و نویزهای ناخواسته، خصوصیت حساس بودن به صدا از تمام جهات در میکروفون های مینیاتوری می تواند به این معنی باشد که امکان استفاده از آنها در بعضی شرایط خاص وجود ندارد. در مبحث بعدی به خصوصیت جهتدار بودن میکروفون های بوم خواهیم پرداخت، اما یک میکروفون مینیاتوری omnidirectional تمام صداهایی که در مدار خود بشنود را دریافت می کند، یعنی به هیچ عنوان صدایی که از پشت سر بشنود را حذف نمی کند.

بنابراین، اگر میکروفون را به قدر کافی به دهان بازیگر نزدیک کنید، صدای او به بلندترین سیگنال صوتی در محدوده میکروفون شما تبدیل می شود، و خواهید دید که به دلیل نزدیک بودن میکروفون، و تنظیمات gain حاصل از آن، صداها و نویزهای ناخواسته کمتر می شوند. به عبارت دیگر: وقتی میکروفون به درستی و نزدیک به دهان بازیگر نصب شود، می توانیم پیچ دریافت صدا (gain knob) را پایین بیاوریم، بدین ترتیب صدای بازیگر بر صدای مثلا هواپیما یا ماشین چمن زنی غالب می شود.

مزایای محدود

میکروفون های مینیاتوری مزیت های زیادی دارند: دیگر لازم نیست نگران وارد شدن بوم به درون نما باشید؛ دیگر به یک مسئول ضبط صدا یا نگهدارنده بوم نیازی ندارید؛ و اگر میکروفون را خوب نصب کرده باشید، صدایی که از آن می گیرید نزدیک، واضح، یکنواخت و در یک کلمه فوق العاده خواهد بود.

با این وجود میکروفون های مینیاتوری برای همه کس و همه جا مناسب نیست. اگر بیشتر از دو میکروفون سر صحنه داشته باشید و هر کدام فرستنده خودشان را داشته باشند، تجهیزات صدابرداری خیلی حجیم و پیچیده می شوند. اگر دو بازیگر با دو میکروفون جدا نزدیک به هم داشته باشید، ممکن است صدای هر دو بازیگر توسط هر دو میکروفون دریافت شود، که می تواند مشکلاتی را در هماهنگی صداها به همراه داشته باشد (مثل حذف یا تقویت بعضی از فرکانس ها به دلیل ادغام نادرست سیگنال های صوتی). در چنین شرایطی یک میکروفون بوم مناسب تر است.

و اما سوال اصلی؟

چه زمان باید از یک میکروفون مینیاتوری استفاده کنیم و چه زمان از یک میکروفون شات گان متصل به بوم؟ جواب ساده است. ببینید هر کدام در چه شرایطی صدای بهتری تولید می کنند. یک میکروفون شات گان متصل به بومی که یک اپراتور مجرب آن را هدایت می کند، تقریبا بی رقیب است. کیفیت دیالوگ ضبط شده به این روش عالی است. اما وقتی با استفاده از بوم نمی توان به قدر کافی به سوژه نزدیک شد، آنجاست که میکروفون مینیاتوری نتیجه بهتری حاصل می کند.

همانطور که قبلا گفتیم، زمانی که می خواهید دیالوگ میان چند شخصیت را در یک نما ضبط کنید، مطمئن ترین گزینه یک شات گان متصل به بوم است.

و بالاخره، زمانی که صدای محیط خیلی زیاد است و در کارتان اخلال ایجاد می کند، به سراغ میکروفون شات گان بروید که از الگوی صدابرداری کنترل شده تری برخوردار است.

 

میکروفون یقه ای

 

 

 

 

 

 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آوا صدا ی پژواک می باشد .